Εκπαιδευτική Επίσκεψη Β΄ Λυκείου στη Βουλή

Στο πλαίσιο του προγράμματος της Βουλής των Ελλήνων οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε από το σχολείο μας ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή (Αθήνα) την Παρασκευή, 19 Ιανουαρίου 2024 για τους μαθητές της Β΄ τάξης. Οι μαθητές γνώρισαν την ιστορία του κτηρίου, που στεγάζει το εθνικό μας κοινοβούλιο και επισκέφθηκαν την αίθουσα της Ολομέλειας. Εκεί ενημερώθηκαν για την ίδρυση του Ελληνικού Κοινοβουλίου, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της Βουλής και τις αρχές και αξίες του δημοκρατικού πολιτεύματος.  Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην αίθουσα «Ελευθέριος Βενιζέλος» όπου φιλοξενεί  έκθεση με τα πρωτότυπα των πρώτων Ελληνικών Συνταγμάτων,  αντικείμενα και έργα τέχνης της νεότερης Ελλάδας και κοσμείται από μια εξαιρετικής ομορφιάς ζωφόρο που φέρει σκηνές από την Ελληνική Επανάσταση του 1821 έως και την ίδρυση του Ανεξάρτητου Ελληνικού Κράτους.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό :

Εκπαιδευτική Επίσκεψη Β΄ Λυκείου στη Βουλή